18.08.2023
Přespat v přírodě, v divočině noc, dvě, tři – i v té naší české – může být pro někoho docela výzva. Sbalit si to nejnutnější, spolehnout se na slušné počasí, jen tak sebou někde plácnout a do rána dýchat ten nejčerstvější vzduch. Pro někoho romantika, pro jiného noční můra. Samozřejmě, že jednu noc v létě lze zvládnout i bez nějakých velkých příprav, přesně v duchu hesla „co si zabalíme, to taky celou dobu poneseme“.
Chceme se s vámi podělit o některé zajímavé zážitky ze stanování v lese. Přespání v divočině může být opravdu dobrodružstvím a se správným vybavením se z něj může stát nezapomenutelný zážitek.
Představte si tu krásu, ležet ve spacáku a počítat hvězdy nad hlavou. Prožívat pocit klidu a blízkosti přírody, to je opravdová romantika. Jenže není to vždycky tak idylické, jak bychom si přáli. Někdy se můžeme setkat s drobnými nepříjemnostmi, které nám překazí pohodu.
Když si lehnete a pod pravou lopatkou cítíte větvičku a v kříži něco jako kámen. To už asi nebude taková idylka, že? Výbava hraje klíčovou roli. Mít jednu karimatku pod spacák, to je klíč k tomu, aby mě ráno neboleli záda. No a mít kvalitní spacák je zase záruka toho, že mi nebude ani teplo, ani zima.
Nesmíme zapomenout světlo, které je nezbytné pro orientaci v noci, praktická je čelovka, která umožnuje mít volné ruce, při rozhovoru ale druhé oslňuje. Pro večerní posezení, nebo polehávání ve stanu je lepší lampička, ale když si stan pořádně nezapneme, naláká k nám světlo hmyz. Najednou slyšíme ve stanu táhlé pisklavé „bzzzz“, které naruší naše rozjímání. Bodnutí do levé tváře „auu!“. Repelent může být náš záchranář a před hmyzem, v tomto případě dokáže zachránit klidný spánek, ale kdybychom ho na sebe nastříkali ve stanu, to bychom se načuchali. Raději tedy vylézt ven a nastříkat místa, která nebudou zakryta, případně můžeme stříknout trochu repelentu i na přední stranu stanu.
Jídlo a teplo jsou další důležité faktory. Uvařit si v lese není vždycky jednoduché, takže na první den může stačit jídlo z domu a pokud máme kvalitní termosku, není problém udržet jídlo teplé i několik hodin. Na další dny nám poslouží dobře vařič s konzervou, nějaké tyčinky, nebo třeba i nějaké reklamní bonbóny do kapsy. Nezapomeňme také na ostrý nůž, třeba od značky Schwarzwolf který nám může pomoci nejen u krájení chleba.
Než se tedy rozhodneme strávit noc v lese, připravíme si alespoň výše uvedené základní vybavení. Správný výběr věcí vám totiž zajistí skvělý zážitek. Budete mít střechu nad hlavou, teplý spacák, světlo, potřebné oblečení, a neměli bychom v neposlední řadě zapomenout na pláštěnku. Meteorologové už v dnešní době bývají přesnější než dříve, ale i mistr tesař se někdy utne a je lepší ji s sebou mít, než aby chyběla.
Základní vybavení které si zabalíme na 2-3dny většinou postačí i na týden, takže se nám balení a tíha batohu moc lišit nebude i na delší dobu, snad kromě jídla, vody a nějakého toho trička navíc. Stačí si tedy jen na výlet umět dobře vybrat, tak aby nás vybavení nezradilo a aby nám nic nechybělo. Vsadím se také, že určitě každého nadšeného výletníka vždy zahřeje a potěší, když dostane od svého zaměstnavatele reklamní předměty v podobě kvalitních outdoor dárečků. Tak hodně štěstí, ať je takových dárků co nejvíce a ať máme ve stanu co nejméně komárů.
Nejhledanější dotazy
Kategorie