Pokročilé
vyhledávání
 

Kdo byl svatý Valentýn?

06.01.2009

Kořeny významnějšího ze dvou svátků, kterým se také věnujeme v tomto vydání e-zine – Velikonoc – zmiňovat nebudeme. Není to projev neúcty, ale 2 000 let starý Kristův příběh, který navázal na židovský svátek Pesah a splynul s lidovými tradicemi vítání jara.

Za úspěšným prodejem třpytivých přáníček, srdíček a dalších pozorností, které si v polovině února předávají zamilovaní, se skrývá legendami opředený příběh antického Říma druhé poloviny 3. století. Tamní křesťanský kněz Valentýn byl ve dvou verzích tohoto příběhu osudově konfron­tován s císařem Clau­diem II., zvaným pro jeho úspěchy v bojích s kmeny Gótů – Gothicus. Podle první si vladař moudrého a ctnostného kněze pozval k audienci a vedle uznání mu vytknul, že podléhá pověrám. Mínil tím sílící křesťanskou víru, ale Valentýn odvážně oponoval, že je to naopak císař, jenž setrvává v pověrách. Pohoršený Claudius dal Valentýna pod dohled městskému prefektovi, který kněze takticky přijal do svého domu jako hosta. Pán domu měl krásnou, ale nevidomou dceru a Valentýna požádal, aby se jí pokusil motlitbami navrátit zrak. Kněz si dívku velmi oblíbil a protože věřil v sílu upřímné motlitby, tuto pomoc neodmítnul. Dceru prefekta se mu podařilo uzdravit a zvěst o tom se rozšířila po celém Římu. Mnozí obyvatelé města však neuvěřili, že jde o zázrak, Valentýna odvlekli za město a údajně mu uťali hlavu.

Druhá verze je zřejmě známější. Útoky germánských kmenů stále více ohrožovaný Řím potřeboval další a další muže schopné vojen­ské služby. Jejich narůstající nechuť sloužit v armádě císař přičítal tomu, že nechtějí opouštět své rodiny a vydal tedy zákaz zásnub a sňatků. Valentýn však oddával tajně dál, což se po čase doneslo k samotnému Claudiovi. Kněz byl uvězněn a odsouzen k popravě, která byla vykonána právě 14. února roku 269. Kdy si na světcovu památku zamilovaní začali v tento den předávat dárky, nevíme. S křesťanskou vírou se však svátek rozšiřoval do světa jako oslava čisté a věrné lásky, schopné překonávat překážky.

Abychom jen nepoučovali a poskytli námět na vhodný, současně originální a vtipný dárek k tomuto svátku, vybrali jsme pro tento účel náš „srdcový program“ drobných, ale jistě milých dárků. Například tepelné a chladící polštářky, klíčenku Peto nebo lisovaný textil v krabičce příslušného vzhledu. Nezapomeňme zmínit antistresovou hračku Anima. Tyto nenákladné a skladné předměty ve tvaru a barvě srdce mohou zabodovat dvakrát. Rozdejte je svým zaměstnancům jako projev vašeho vztahu k nim a vyřešte jim navíc starosti s dárkem jejich láskám ke sv. Valentýnovi. Není snad nic krásnějšího, než položit své srdce někomu blízkému do dlaní. A tato jsou navíc i účelná.

Facebook
Facebook

VŠE O IMI
Obchodní podmínky
Na co jsme hrdí
Pracovní příležitosti
Jsme Vám na blízku

RYCHLÉ ODKAZY
Potisk reklamních předmětů Brno
Potisk reklamních předmětů - rozmanité reklamní předměty s potiskem
Výroba a potisk reklamních předmětů Brno
Reklamní propisky s potiskem
Reklamní hrnky
Reklamní deštníky


Reklamní čepice
Reklamní mikiny
Reklamní bundy

Další weby
Schwarzwolf.cz
KatalogMagic.cz

Různé
Mapa stránek
RSS
FAQ

ippag