S plastovou lahví až na věky?

27.07.2022

Třicítky útočí (samozřejmě jen ty na teploměru), po zádech nám stékají krůpěje potu, kůže rudne a jazyk se nám lepí na patro.

stop_plastovym_lahvim

Jsme nemocní?

Nejspíš ne, řešení záhady nabízí skupina Kabát:

Nebudu slaboch, zajdu za doktorem
Ten by měl nejlíp vědět, jak na tom jsem
Trochu mě proklepal a pak zved zrak
Řekl mi smutně „Chlape, to máte tak
Pevně se držte, já řeknu Vám
Je to ta nejhorší nemoc kterou znám“

Žízeň ... a, ja, ja, ja, jaj

Kdybychom zbavili naše těla veškeré vody, zbyl by z 80ti kilového chlapa pětadvacetikilový pytlík suchého prášku. Něco jako pytel cementu. Nic moc. Voda je všudypřítomná a řečeno s klasikem „je i v rumu“.  I když to není zrovna kapalina, kterou bychom mohli doporučit na obranu před útoky spalujícího slunce.

Co ale doporučit můžeme, je způsob, jak mít svůj oblíbený nápoj neustále po ruce. Elegantně, bezpečně a navíc ekologicky.


Ukázky potisku láhví DOPPER:

Samozřejmě, že řešením je i jednorázová plastová láhev, která v tom lepším případě zmizí ve žlutém kontejneru připravená k recyklaci. Ale co když ne? Přirozeně nezničitelný plastový odpad se na nás valí ze všech stran a sotva kdo projde městem, aby ho aspoň chvíli nedoprovázel poletující igelitový sáček.

Moře nám sice chybí, ale kdo má dovolenkovou zkušenost s tím, že se mu při relaxačním plavání na břicho přilepila taška z místního supermarketu, ví, že něco takového už nechce nikdy zažít.

Ano, moře na naši obalovou kulturu doplácejí nejvíc a zřejmě jsme už všichni slyšeli o ostrově z plastů plujícím Pacifikem, který má údajně rozlohu Španělska nebo Francie. Francie! V rozměrech Tichého oceánu možná pořád ještě nepatrná skvrna, ale přesuňme si virtuálně tuto nevábnou hromadu na pevninu, nasedněme pomyslně do auta a můžeme vyrazit. Napříč Českou republikou – tam a zpátky. Nějakých tisíc kilometrů. 10 – 12 hodin cesty mezi odpadky…

Nevíme, kolik je milion lahví, jisté je, že je to fakt hodně. Je to zcela mimo naši jakoukoliv představivost. Milion. Tolik plastových lahví se na Zemi prodá každý den! Pokud bychom postavili jednu vedle druhé, cca za 4 dny bychom navlékli plastový náramek kolem celé zeměkoule. Strašné? Souhlasíme.

Přestože se nám daří čím dál tím víc plastového odpadu recyklovat, jen v moři končí odhadem celý jeden náklaďák plastu každou minutu.

Můžeme s tím něco dělat? Rozhodně ano. Žízeň nezastavíme, ale plastové šílenství můžeme aspoň trochu přibrzdit používáním opakovaně použitelných lahví. Proto je tu Dopper . Velmi odolná, snadno udržovatelná, zdravotně nezávadná a designově originální láhev z odlehčeného částečně recyklovaného nerezu v několika rozměrech – přesně podle velikosti Vaší tašky.

Výzkum odhaduje, že opakovaně použitelná láhev zabrání 40 plastovým lahvím na jedno použití ročně dostat se do našich oceánů. Od vzniku láhve Dopper v roce 2009 zachránili jeho uživatelé naše oceány odhadem před 75,4 miliony kg plastového odpadu. A to už stojí za to!

Navíc láhev Dopper získala jako první na světě ocenění Gold Cradle to Cradle Certified. Je to mezinárodní ocenění pro výrobky, které podporují cirkulární ekonomiku, jsou bezpečné a udržitelné vůči životnímu prostředí.

V roce 2021 koupilo nebo obdrželo láhev Dopper 1 985 452 lidí na celém světě.

Pojďte do toho s námi také a naskočte na vlnu Dopper. Co to obnáší?

  1. Nekupovat jednorázové láhve.
  2. Čepovat pitnou vodu z kohoutku, kdykoliv je to možné.
  3. Vždy si nosit svou láhev sebou.
  4. Podpořit ostatní, aby naskočili na vlnu také.

Ryby nám budou tleskat ☺Ekologické lahve na pití Dopper: