Pokročilé
vyhledávání
 

Láska nejen na Valentýna

14.01.2014

Ve slavném filmu Láska nebeská je o ní řečeno, že je všude kolem nás. Ne vždy si to v mediální záplavě událostí s opačným znaménkem uvědomujeme, ale je to tak. Ta pravá totiž není okázalá, nicméně na Sv. Valentýna je na místě ji ukázat. I vhodnými dárky.

Do vyhledávače stačí zadat magické slovo Valentýn a otevře se nabídka šesti desítek dárkových předmětů, šitých svátku tohoto světce přímo na tělo. Asi tedy nepřekvapí, že velká část z nich využívá symboliky srdce. Ať již jde o antistresové hračky, přívěsky, zátky, bonbóny, hrnky a další předměty, jde o srdcové záležitosti s doslova láskyplnými cenami. Pro ty, kteří svůj partnerský vztah chtějí vyjádřit ve vyšších cenových relacích, zde jsou k výběru značkové psací potřeby, koupelnové sady či třeba fondue (jak jinak než ve tvaru srdce).

S nadsázkou by se dalo říci, že v naší zemi se veřejnost rozdělila na dvě skupiny: jedna si 14. února užívá svátek Sv. Valentýna, druhá – převážně dříve narozená – si zachovává vztah k MDŽ, který připadá na 8. března. Pak můžeme vzít v úvahu ty, kterým jsou sympatické svátky oba, dále ty nejmoudřejší, kteří oslavují lásku každodenně, a stranou ponechme ty, kteří se k ní obracejí zády.

Sv. Valentýn k nám po roce 1989 vstoupil tak razantně, že se mnozí lidé stále domnívají, že jde o ryzí komerci dorazivší z anglosaského světa. Skutečnost však míří do hluboké historie. Ve 3. století našeho letopočtu žil v antickém Římě křesťanský biskup Valentýn, který pocházel zřejmě z významné rodiny. V těch časech křesťanská víra teprve nabírala na síle a proti ní se stavěla tradiční římská společnost. Jsou dvě verze tragického osudu kněze, který byl obdarovaný i léčitelskými schopnostmi. Císař Claudius II. svěřil vlivného Valentýna pod dohled prefekta, kterému však kněz vyléčil dceru od slepoty a jejího otce následně obrátil na víru. Křesťané Valentýna slavili, pohané jej však vyvlekli z prefektova domu a v nenávisti mu sťali hlavu.

Podle druhé - prý pravděpodobnější verze - Valentýn i přes zákaz císaře oddával mladé páry ještě předtím, než muži byli povoláni do služeb armády. V době, kdy stále větší nebezpečí pro Řím představovaly germánské kmeny, šlo o záležitost narušující obrannou strategii. Zpráva se donesla k císaři, který Valentýna nechal uvěznit a odsoudit k popravě. Ta byla vykonána právě 14. února někdy kolem roku 270 n. l.

Mučednická smrt ve jménu lásky nemohla zůstat zapomenuta, s šířícím se křesťanstvím sílila i svatovalentýnská legenda a v raném středověku byl Valentýn svatořečen, kde jinde než ve městě, kde byl kdysi popraven.

Pohled na významné události se časem zkrátka může změnit, ale skutečná láska zůstává.

Facebook
Facebook

VŠE O IMI
Obchodní podmínky
Na co jsme hrdí
Pracovní příležitosti
Jsme Vám na blízku

RYCHLÉ ODKAZY
Potisk reklamních předmětů Brno
Potisk reklamních předmětů - rozmanité reklamní předměty s potiskem
Výroba a potisk reklamních předmětů Brno
Reklamní propisky s potiskem
Reklamní hrnky
Reklamní deštníky


Reklamní čepice
Reklamní mikiny
Reklamní bundy

Další weby
Schwarzwolf.cz
KatalogMagic.cz

Různé
Mapa stránek
RSS
FAQ

ippag