Nestandardní vánoční dárky? Ten správný čas! aneb „asijské“ Vánoce

26.06.2009

V jednom z minulých e-zinů jsme se zabývali otázkou včasného zařizování 3D reklamních předmětů z asijské produkce, zvláště pak čínské. Vánoce se zdají být sice ještě daleko, ale pro zadavatele nastává nejpříhodnější doba řešit dárky právě nyní.

Vánoce jsou přece jednou z nejvýznamnějších příležitostí k obdarování jak těch nejbližších, tak i obchodních partnerů či zaměstnanců. stellia

Je jisté, že z hlediska výroby je v Asii možné prakticky vše, pozornost je ale nutné věnovat právě času.

„Platí, že žádné zboží dnes skladem v Asii neexistuje, snad jen s výjimkou předmětů s elektronikou,“ upozorňuje Martin Kyjovský, obchodní ředitel iMi Partner. „Jde většinou o drobné výrobky s takovým poměrem ceny ke hmotnosti a objemu, že je možné je přepravit letecky bez výrazného navýšení ceny a objednat je lze i v listopadu.“

Klienty společnosti iMi Partner může uklidnit, že sama většinu standardního zboží na vánoční trh již objednala a předpokládá, že veškeré bude mít ve svých skladech k dispozici v průběhu měsíce září. Následný branding může podle přání odběratelů v celé šíři technik potisku zajišťovat vlastními kapacitami.

„Jiná je situace, pokud si klient přeje nestandardní předmět,“ připomíná Martin Kyjovský. „Nejsložitější jsou s ohledem na přípravu forem kovové či plastové výrobky, o něco snadnější je to u textilu či například plyšových hraček. V každém případě je nutné počítat   s dobou několika týdnů, než se podaří sladit představu zadavatele s možnostmi výrobce.“ Tato přípravná fáze se zkracuje, pokud klient dodá vzorek předmětu, jeho nákres nebo popis. Zadavateli, který má třeba jen základní představu o dárku, může iMi Partner pomoci s dopracováním do fáze hotového výrobku.

nobo

Mnohdy cesta za originální 3D reklamou začíná u předmětu, který se vizi zadavatele určitým způsobem přibližuje, a při diskusi nad ním vznikají požadavky na změny a úpravy až k finální podobě. iMi Partner nabízí nepřeberné množství vzorků, ať již jde o textil nebo plasty v široké škále barev, a v jeho týmu pracují zkušení profesionálové na různé technologie zpracování a výroby.

Potisk nestandardního zboží je z časových a technologických důvodů v Asii výrazně levnější. Jde nejen o cenu pracovní síly, ale některé předměty se brandují s ohledem na nižší pracnost ještě před montáží. Určitě je jednodušší potisknout látku před tím, než se z ní ušije deštník. Je dobré mít na paměti, že dárek pořizovaný nyní bývá levnější, protože je větší výběr jeho zdrojů než na podzim. Pokud je zakázka veliká, může být zajišťována u několika výrobců a výsledná cena se stanoví jako průměrná. I doprava lodí vyjde levněji než v časovém tlaku letadlem. S ohledem na krizi se z důvodu déle trvajícího naplnění kapacity v přístavu přeprava lodí prodlužuje v řádu několika dnů. 4030332MA2_Lesotho_mala_new

Pokud se objednává menší než kontejnerové množství, doprava je dražší. Pozor také na výrobky, které jsou relativně levné vzhledem ke své větší hmotnosti či velikosti, ale náklady na přepravu mohou jejich cenu významně navýšit. Každopádně je třeba počítat měsíc na lodní přepravu, dva až tři měsíce na výrobu (podle množství a druhu výrobku) a nějaký čas na odladění vzorku, takže je opravdu nejvyšší čas.

A co tvoří evergreeny mezi vánočními dárky? „Jsou to věci související se zimními radovánkami a sportem, a protože Vánoce jsou významné svátky spojené s pohodou, jde často o ozdobné svíčky nebo třeba formičky na pečení cukroví,“ upřesňuje vánoční sortiment Martin Kyjovský. „Populární jsou i potraviny na slavnostní stůl. Ty ovšem nevozíme z Asie, dobré víno nebo ořechy máme své. Nedá se říci, že by vánoční trh nabízel nějakou novinku, ale trendem poslední doby jsou stále kvalitnější obaly a ozdobné soupravy více druhů pochutin a nápojů.“

Čas k úvahám o nápaditém, nevšedním, originálním vánočním dárku pro vaše obchodní partnery či zaměstnance je tu, stejně jako volba jeho dodavatele. Zvolte profesionála v oboru.

alina