Proč jsou hračky ze dřeva zvlášť prospěšné pro malé děti?

27.04.2023

Máme rádi hotová řešení. Zapneme vypínač a vše funguje. Jídlo si nemusíme vypěstovat, oblečení ušít, rozbité věci opravovat.

Naše zručnost se pomalu redukuje na ovládání klávesnice a myši nebo touchpadu. Méně přemýšlíme, méně tvoříme, méně si hrajeme.

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak si zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“ Albert Einstein

Svět kolem nás je přeci tak úžasný. Můžeme mít všechno a hned. A tak i našim dětem kupujeme hotová řešení - hračky, které se líbí nám, protože nám připomínají ten náš dospělý svět. Bez přemýšlení, bez fantazie, bez nápadů. Auto vypadá jako auto, miminko je jako živé, domeček je tak dokonalý, že by se v něm dalo hned bydlet. Dokonce i tolik oblíbené stavebnice známé dánské značky nám výrobce dodá včetně dokonalého návodu, jak postavit něco úžasného. Postavit a nedotýkat se.

Málokterý rodič přizná že hračky kupuje tak trochu hlavně pro sebe. Ohromen dokonalostí. Přesto experti na vzdělávání doporučují jednoduché hračky. Ty totiž rozvíjejí dětskou fantazii, kreativitu, přemýšlení a objevování. Nebudeme sice pokrytecky zavrhovat hračky z moderních materiálů, kde jednoznačně vítězí plast, ale vkusně navržená dřevěná hračka pomáhá rozvíjet představivost a podporuje vývoj intelektu. Navíc v sobě nese kouzlo přírodního materiálu. Dotek života.

Dřevo nevzniká v továrnách, ale roste všude kolem nás. Je nejstarším materiálem, který už naši předkové využívali pro výrobu nástrojů, ke stavbě obydlí i jako zdroj energie. Zatímco většina moderních materiálů je vyráběna z neobnovitelných zdrojů a jejich výroba je energeticky vysoce náročná, dřevo roste samo, a ještě při tom spotřebovává oxid uhličitý. Právě proto dřevo udržuje zdravé mikroklima uvnitř budov a má silné antibakteriální účinky. Má pozitivní vliv i na naši náladu a hladinu stresu.

Možná bychom mohli polemizovat nad obnovitelností dřeva, protože jeho životní cyklus se vymyká našemu vnímání času. Pokud bychom ale postavili ze dřeva dům, vydrží nám a dalším generacím minimálně 100 let. Přitom na místě, kde se na takový dům vytěžil les, za tu dobu vyroste les nový.

Jeden m3 dřeva dokáže vázat až 250 kg CO2, na dům bychom ho potřebovali 100 – 150 m3. Přitom v přepočtu na každého Evropana doroste až 1 m3 dřeva ročně. Za každých 100 let tak na každou čtyřčlennou rodinu přibyde 400 m3 dřeva – dost na dům, nábytek i hračky. 

A když dřevo doslouží, jeho likvidací neničíme životní prostředí. Zrecyklujeme ho na jiné výrobky, využijeme k výrobě tepelné energie nebo se jen přirozeně rozloží v přírodě.

V dřevěné hračce se tak snoubí jednoduchost podněcující kreativitu se zodpovědností, udržitelností, ekologičností – žhavými tématy dnešní doby. Až tedy budete vybírat reklamní předměty pro děti na blížící se den dětí, nebojte se dřevěných her, skládaček a hlavolamů. Mají své kouzlo nejen pro nás, ale i pro všechny budoucí generace.

 

Dřevěné dárky z naší nabídky:Kategorie