Reklamní předměty s předponou eko- mají styl

05.03.2013

Reklamní a dárkové ekopředměty jsou na vzestupu. Jde o produkty vyrobené postupy šetrnými k životnímu prostředí, z přírodních, recyklovaných a odbouratelných materiálů, případně s ekologickými zdroji energie či při svém provozu šetřící spotřebu. Cenově jsou stále více přijatelné a mají svůj osobitý styl.

Vzhled reklamních a dárkových ekologických předmětů samozřejmě závisí na kategorii. Nejrozšířenější jsou ty z přírodních, recyklovaných a biologicky odbouratelných materiálů, které se podle použitých surovin inspirují lidovým, orientálním nebo etnickým stylem. Jako příklad můžeme uvést předměty z bambusu. Pokud jste pro své obchodní partnery a další cílové skupiny nevybrali mezi těmito zhruba padesáti designovými lahůdkami, jistě najdete vhodný předmět v dalším představeném sortimentu. Vždy platí, že předáním reklamních a dárkových předmětů s předponou eko  dárce zdůrazňuje téma se stále větším významem - korporátní odpovědnost vůči společnosti a světu.


Toto sdělení tedy musí být zřetelné už ze samotného předmětu, což zcela jistě platí i pro výrobky z recyklovaných materiálů, ať již jde o papír, karton, plasty - hlavně životní prostředí velmi zatěžující PET láhve - nebo dokonce sklo. Tou snad nejdůležitější vlastností předmětů z přírodních a recyklovaných materiálů je však skutečnost, že je člověk CHCE brát do rukou a používat je, na čemž má jejich vzhled zásadní podíl. A co teprve se do nich obléci? V rámci reklamního textilu mají stále významnější pozici oděvy z organické bavlny, ale mezi předměty z organických materiálů lze nalézt i několik neoděvních lahůdek, jako například Zásobník papíru vyrobený z organického čajovníkového papíru.


Důležitou skupinou reklamních ekopředmětů a dárků jsou také ty, kterým sluší přívlastek hi-tech, ovšem jejich technologické vychytávky přísně slouží šetrnosti vůči životnímu prostředí. I tyto předměty však „umějí dobře vypadat“, jak se můžete přesvědčit u výrobků, které pro svůj chod využívají solární nabíjení. Jde většinou o praktické předměty jako kalkulačky, svítilny a světla, cestovní nabíječky nebo hodiny. Při bližším zkoumání zde nalezneme také produkty s kombinovaným pohonem (solár a dynamo) pro denní a noční použití, nicméně hi-tech styl mají i ty předměty, které jak za dávných časů „jedou“ na ruční pohon.


Malým kvízem se může zdát odkaz na ostatní předměty na našem webu, ovšem velmi rychle jsou zde k nalezení ty, které uživatelům nějakým způsobem šetří peníze při provozu domácnosti. Jde o různé sady a sety k úspoře elektřiny a vody a většina z nich je balena v elegantních, recyklovatelných krabičkách.

Styl reklamních a dárkových ekopředmětů by se dal nazvat ekofunkcionalismem, protože přímo vychází z použitých materiálů, technologií i účelu. A jak ukazuje pohled do internetového vyhledávače, tento pojem ještě neexistuje. Nikoliv, právě vznikl.

Několik skupin ekopředmětů:


  • Z biologicky odbouratelných plastů najdeme mezi ekopředměty hlavně psací potřeby. Nad propiskou z bioplastů (převážně z kukuřičného škrobu) už nekroutíme nevěřícně hlavou jako před několika lety.
  • Z recyklovaného skla lze vybrat předměty, jejichž design jakoby působil dávným luxusem hostiny na středověkém hradu.
  • Tašky z recyklovaných materiálů by byla chyba neuvést. Jde o sortiment od nákupních tašek až po kufřík pro laptop, vždy v patřičném stylu.
  • Tašky z juty  také odpovídají našemu pojmu ekofunkcionalismus – vzhled je určen přírodním materiálem při zachování maximální funkčnosti.