Pokročilé
vyhledávání
 

Pro sluneční školu v Himálaji

01.06.2012

iMi Partner se v rámci CSR (společenská odpovědnost firem) věnuje také podpoře neziskových organizací. V letošním roce jde o spolupráci s občanským sdružením Surya na jedinečném projektu solární školy pro děti z regionu obce Kargyak v indické části Himálaje. S vedoucím sdružení Janem Tilingerem jsme hovořili o škole, o další činnosti a cílech a samozřejmě také o účasti společnosti iMi Partner na projektu.

e-zine: Dobrý den, pane Tilingere, o škole v Kargyaku jsme v e-zinu již podali základní informace. Přesto se pokuste hlavní projekt Vašeho sdružení představit tak, abyste naše čtenáře získal k jeho podpoře.

Dobrý den vám i vašim čtenářům. Po letech práce v rozvojových zemích ve mně sílila potřeba aplikovat své znalosti a zkušenosti ve prospěch lidí ve třetím světě. Jelikož jsem vystudoval stavební fakultu na ČVUT, zaměřil jsem se na projekt školy situované do indického Himálaje. Vzdělání chápu jako velice přínosnou formu rozvojové pomoci. V roce 2006 jsem tedy s přáteli založil občanské sdružení Surya a dojednal s vesnicí Kargyak spolupráci. V dalším roce nás čekala doprava stavebního materiálu. Zajímavý byl transport topolových trámů po zamrzlé řece, dřevěných prvků pro čelní fasádu karavanou koní nebo pětadvacetikilových cihel na hřbetech jaků. Materiály použité na stavbu jsou nosný kámen, nepálená cihla či sláma pro tepelnou izolaci, vše z místních zdrojů. Zajímavé může být i to, že celá budova je koncipována jako energeticky nezávislý objekt, který funguje na principu samotížné cirkulace teplého vzduchu díky jižní plně prosklené chodbě.

e-zine: Škola stojí a pracuje, jsou s ní však spojeny provozní náklady. Jaké a s jakými problémy se projekt při svém chodu potýká?


Výuku jsme spustili už na jaře roku 2007 v provizorních prostorách a budovu jsme dostavěli a otevřeli v roce 2008. Slouží hlavně díky českým dobrovolníkům k celoroční výuce a každý rok provoz školy stojí něco málo přes milion korun. Jsou v tom zahrnuty pomůcky pro žáky, uniformy, nákup a doprava zásob pro učitele a samozřejmě i platy všech místních učitelů a výdaje českých dobrovolných učitelů. Je zřejmé, že suplujeme stát a ačkoli není naše sdružení v Indii právně možné registrovat, je naše práce oceňována místními natolik, že nás úřady tiše tolerují. Na konci roku pak děti získají vysvědčení s razítkem státního úředníka. Celý projekt je tak financován z Čech díky malým dárcům i firmám, mezi které letos patří také IMI Partner, a.s.

e-zine: Jaké jsou šance a možnosti výstavby dalších budov v oblasti na principu té v Kargyaku?


Model budovy v Kargyaku je aplikovatelný v klimaticky podobných oblastech, například v Bhútánu, Nepálu, Tibetu, Pákistánu či Afghánistánu. Na druhé polokouli je řada klimaticky podobných míst v jihoamerických Andách. To, že budova naší školy funguje, potvrzuje aktivita vesničanů v nedaleké vesnici Tangzo, kam místní obyvatelé pozvali našeho školního údržbáře, aby jim vylepšil jejich školu. Má také prosklenou jižní chodbou, takže budova jakoby vypadla z oka té naší.

e-zine: Zapojujete fenomén školy v Himálaji do své činnosti v České republice? Co vlastně název sdružení Surya znamená?

Surya znamená v jazyce hindi slunce. Naše činnost v ČR jsou hlavně přednášky, výstavy a benefiční koncerty. Snažíme se lidem přiblížit, jak se žije v oblasti jižního Himálaje, jaká je zde krajina a kultura.
Know-how, které jsem při svých rozvojových projektech shromáždil, je základem osnov nového předmětu, který připravujeme na stavební fakultě ČVUT.

e-zine: Nyní ke spolupráci se společností iMi Partner. Kdy a jak započala a kdo koho oslovil jako první?

Začátkem března mě kontaktoval Martin Kyjovský a pozval mě spolu s generálním ředitelem Tomášem Kaderkou na oběd. Asi hodinu mě důkladně zpovídali, proč a jak Surya funguje, jak to celé vzniklo a jaké máme plány do budoucna. Přislíbili významnou finanční podporu pro letošní rok a našim dobrovolníkům umožnili vybavit se podle katalogu Schwarzwolf, což je pro lidi pohybující se v divoké přírodě velice přínosné.
Pokud vaše čtenáře projekt školy zaujal, mohou si o ní více přečíst v reportech schopných a odvážných lidí, se kterými spolupracujeme a podpořit nás. Velice nám pomáhají pravidelní dárci, kteří pošlou například 100 či 200 Kč měsíčně.

e-zine: Pane Tilingere, děkujeme za zajímavý rozhovor a přejeme, ať se Vašemu sdružení i Vám osobně ve všem daří.

www.surya.cz

Facebook
Facebook

VŠE O IMI
Obchodní podmínky
Na co jsme hrdí
Pracovní příležitosti
Jsme Vám na blízku

RYCHLÉ ODKAZY
Potisk reklamních předmětů Brno
Potisk reklamních předmětů - rozmanité reklamní předměty s potiskem
Výroba a potisk reklamních předmětů Brno
Reklamní propisky s potiskem
Reklamní hrnky
Reklamní deštníky


Reklamní čepice
Reklamní mikiny
Reklamní bundy

Další weby
Schwarzwolf.cz
KatalogMagic.cz

Různé
Mapa stránek
RSS
FAQ

ippag